Chat with us, powered by LiveChat

Poradnik

Praktyczne wskazówki przygotowane dla Ciebie

Wentylacja grawitacyjna czy wentylacja mechaniczna.

Polskie normy budowlane wskazują na fakt, że każde pomieszczenie mieszkalne powinno być wyposażone w wentylację. Dla użytkownika lokalu mieszkalnego oznacza to zazwyczaj, że nieruchomość jest wyposażona w wentylację grawitacyjną.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej świeże powietrze, które zostaje wpuszczone do mieszkania lub domu, wydostaje się z niego systemem szachtów i kratek wentylacyjnych. Rozwiązania z wentylacją naturalną(grawitacyjną) były całkiem skuteczne w budynkach starego typu i blokach z wielkiej płyty dlatego, że stolarka okienna i drzwiowa w tych budynkach nie należały do szczelnych.

Obecne rozwiązania – z nowoczesnymi i szczelnymi drzwiami i niemal idealnie izolującą stolarką okienną powodują, że świeże powietrze z trudem dostaje się do wnętrza mieszkań, przez co praca tego rodzaju wentylacji jest zaburzona. Rozwiązaniem może być rozszczelnienie okien lub zastosowanie nawiewników szczelinowych w oknach, jednak szczególnie w okresie jesienno-zimowym czy też wczesno wiosennym, powoduje to utratę ciepła z wewnątrz budynku i może generować zbędne koszty.

Co więcej, by osiągnąć określony komfort cieplny użytkownicy lokali z wentylacja naturalną domykają szczelnie drzwi i okna, zamykając również nawiewniki. Niestety efektem jest gromadzenie się wilgoci , która tworzy idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni.

Efektywnym i ekologicznym rozwiązaniem alternatywnym dla wentylacji grawitacyjnej jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja.
Wielu specjalistów zaleca instalację wentylacji mechanicznej, o ile to tylko możliwe. Tego rodzaju wentylacja to stały dopływ świeżego powietrza będącego jednocześnie pod kontrolą mieszkańców. Dodatkowo rekuperacja zaopatrzona jest w filtry dzięki czemu powietrze dostarczane do wnętrza jest dodatkowo oczyszczane. Jest to szczególnie ważne dla alergików, którzy odczują zmniejszona ilość alergenów czy tez kurzu , których jest w tak wentylowanym budynku o wiele mniejsza ilość.

Innowacyjna, skuteczna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła powinna pozwalać na regulowanie wydajności pracy. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy wystąpi potrzeba większego wentylowania pomieszczeń niż zwykle – na przykład przy okazji intensywnego wykorzystywania kuchni, kąpieli w łazience czy imprezy rodzinnej na większą liczbę osób.

Z drugiej strony, gdy domowników nie ma w domu, odpowiednie sterowanie jednostką wentylacyjną może zmniejszyć ilość powietrza wymienianego w budynku.

.
Wentylacji mechaniczna z odzyskiem ciepła(rekuperacja)- korzyści dla użytkowników.
Przede wszystkim rekuperacja pozwala na regulowanie ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego z pomieszczeń bez konieczności otwierania okien. Dzięki temu nie tylko ogranicza się hałas docierający do mieszkania, ale przede wszystkim redukuje się potencjalne straty ciepła wynikające z otwierania okien na przykład w sezonie jesienno-zimowym.
Największe korzyści z wentylacji mechanicznej można osiągnąć jednak wtedy, gdy połączona jest ona z rekuperacją, czyli odzyskiwaniem usuwanego wraz z powietrzem ciepła. Odpowiada za to urządzenie zwane wymiennikiem ciepła, który stanowi integralną część centrali rekuperacyjnej.
Chłodne powietrze z zewnątrz zasysane przez czerpnię wtłaczane jest w wymiennik ciepła, gdzie jest ogrzewane, a następnie dostarczane do pomieszczeń. W tym samym czasie ciepłe i wilgotne powietrze z wnętrza budynku trafia do wymiennika ciepła, gdzie „oddaje” swoje ciepło świeżemu powietrzu dostarczanemu z zewnątrz. Nowoczesny rekuperator wyposażony jest również w nagrzewnicę wstępną, która odpowiada za ogrzewanie nawiewanego powietrza np.: w okresie zimowym. Przydatną funkcją jest również by-pass, który pozwla dostarczać świeże powietrze do budynku z pominięciem wymiennika ciepła.

Nie tylko świeże powietrze wewnątrz pomieszczeń dostarczane za cenę minimalnych strat ciepła, ale również oszczędności na etapie projektowym i wykonawczym budynku, to wymierne korzyści dla osób budujących nowe domy. Prawidłowo zwymiarowana i zaprojektowana wentylacja mechaniczna z rekuperacją umożliwia bowiem rezygnację z budowy kominów wentylacyjnych.

Początkowo większe koszty inwestycyjne rekuperacji nie powinny rzutować na decyzję Inwestorów przy wyborze systemu wentylacji.

Preferowanym rozwiązaniem w budownictwie jedno i wielorodzinnym stała się wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Decydują o tym nie tylko późniejsze niższe koszty utrzymania mieszkania czy domu, ale również korzyści zdrowotne użytkowników budynków.

Mieszkańcy znacznie lepiej czują się w pomieszczeniach dobrze wentylowanych, z ciągłymi dostawami świeżego powietrza i wymianą zużytego. W niektórych krajach wentylacja mechaniczna jest jedynym zalecanym rozwiązaniem dla wentylacji, tak jest np.:. w krajach skandynawskich.

Ostatnio dodane wpisy:

Klimatyzacja w Twoim domu

Doświadczenia ostatnich kilku sezonów letnich w Polsce skłania Nas do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą schłodzić nagrzane pomieszczenia Naszych domów i mieszkań. Lato 2018 roku było…

Ogrzewanie domu kotłem gazowym

Na wstępie warto wyjaśnić, że tak kocioł gazowy jednofunkcyjny i dwufunkcyjny mogą ogrzewać dom oraz podgrzewać wodę. Różnica polega w sposobie ich działania, a tym…
Close Menu