Chat with us, powered by LiveChat

Poradnik

Praktyczne wskazówki przygotowane dla Ciebie

Ogrzewanie domu kotłem gazowym

Na wstępie warto wyjaśnić, że tak kocioł gazowy jednofunkcyjny i dwufunkcyjny mogą ogrzewać dom oraz podgrzewać wodę. Różnica polega w sposobie ich działania, a tym samym efektywności wykonywania poszczególnych zadań.

Głównym zadaniem kotła jednofunkcyjnego jest przede wszystkim podgrzanie wody krążącej w instalacji centralnego ogrzewania, jednakowoż może być ona wykorzystywana tak do ogrzewania domu, jak także podgrzania ciepłej wody użytkowej, co odbywa się za pośrednictwem tak zwanego zasobnika na c.w.u. Jest ona kierowana na zmianę do instalacji centralnego ogrzewania i właśnie zasobnika wody za pośrednictwem odpowiednio dobranych zaworów.

Natomiast w przypadku kotła dwufunkcyjnego woda ogrzewana jest na bieżąco tak do celów grzewczych, jak także jako woda użytkowa do celów bytowych, co ważne, ogrzewana jest podczas poboru. Oznacza to, że po odkręceniu kranu musimy poczekać na ciepłą wodę. Najczęściej trzeba też odpuścić wodę, która pozostała w instalacji i zdążyła ostygnąć.

Wielu Inwestorów ma zasadne obawy przed zakupem takiego kotła. Jeżeli urządzenie będzie nieprawidłowo dobrane do potrzeb budynku i jego użytkowników może się okazać, że piec nie będzie w stanie zabezpieczyć potrzeb użytkowników w przypadku ciepłej wody użytkowej ale także wystarczającego ogrzania budynku.

Nieprzyjemne niespodzianki mogą też czekać użytkowników korzystających jednocześnie z dwóch ujęć wody, ponieważ powstają wtedy skoki i spadki temperatury. Korzystanie z prysznica podczas gdy np. ktoś z domowników myje naczynia może się okazać mało komfortowe. Istnieją rozwiązania zapobiegające wspomnianym problemom jednakowoż są one dodatkowo płatne i potrzebują większej przestrzeni technicznej do ich montażu.

Kotły dwufunkcyjne mają jednak i swoje zalety. Przede wszystkim zajmują mniej miejsca niż kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem wody, są również od nich tańsze.

Kocioł gazowy stojący czy wiszący

Wybór między kotłem stojącym i wiszącym w dużej mierze sprowadza się do ilości miejsca, jakim dysponujemy. Kotły stojące są większe i cięższe (mają najczęściej większą pojemność wodną, żeliwny wymiennik, a także elementy instalacyjne ukryte w obudowie kotła).

Warto wiedzieć, że lepiej spisują się we współpracy ze starą instalacją, co jest ważne, kiedy wymieniamy sam kocioł. Na kocioł stojący warto się decydować, jeśli mamy osobną kotłownię.

Kotły wiszące są mniejsze, a także tańsze od stojących. Ponieważ zajmują miejsce na ścianie, a nie na podłodze, dają możliwość lepszego zagospodarowania przestrzeni. To cecha warta uwagi, jeśli nie mamy za dużo przestrzeni.

Kocioł gazowy z otwartą czy zamkniętą komorą spalania?

Na pierwszy rzut oka obydwa typy kotłów trudno odróżnić, ale różnią się one sposobem doprowadzenia powietrza do komory spalania.

W przypadku kotłów z otwartą komorą powietrze potrzebne do spalania gazu kocioł pobiera z otoczenia. Mówiąc najprościej – wlatuje ono do komory spalania przez otwarty spód komory (kiedy zajrzy się do takiego kotła od dołu, widać palnik). To rozwiązanie proste, ale ma pewne minusy, a warunki montażu określają dosyć rygorystyczne przepisy.

Chodzi bowiem o dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza, bo inaczej przy spalaniu wydzieli się trujący czad, może też być problem z odprowadzeniem spalin. Dlatego kotły gazowe z otwartą komorą spalania można montować w pomieszczeniach o kubaturze nie mniejszej niż 8 m³. Musi też być zapewniona skuteczna wentylacja, czyli do pomieszczenia musi być zapewniony dopływ powietrza otworem o polu co najmniej 200 cm² i taki sam wywiew.

Natomiast do kotłów z zamkniętą komorą np. kotłów kondensacyjnych powietrze jest doprowadzane z zewnątrz bezpośrednio do komory spalania. Odbywa się to przez przewodów powietrzno-spalinowy. Jest to rura, wyprowadzona na zewnątrz budynku, która doprowadza powietrze. Najczęściej w jej wnętrzu znajduje się przewód o mniejszej średnicy, który służy do odprowadzania spalin (komin koncentryczny) Dodatkowo przepływ powietrza i spalin jest wspomagany pracą wentylatora.

Ponieważ komora spalania jest zamknięta, nie ma zagrożenia, że do pomieszczenia dostanie się czad lub spaliny. Jednak i dla takich kotłów jest określona minimalna kubatura pomieszczenia, w jakim mogą być zamontowane – jest to 6 m³. Kotły z zamkniętą komorą spalania są bezpieczniejsze i wypierają kotły z otwartą komorą spalania. Początkowo były one znacznie droższe, ale obecnie ceny ich są porównywalne. Co więcej, kotły typu C, np. kocioł kondensacyjny spalają o wiele mniej paliwa gazowego dzięki procesowi kondensacji, który zachodzi w odpowiednim wymienniku.

Kotły z otwartą komorą spalania nazywa się też kotłami atmosferycznymi (urządzenie gazowe typu B), natomiast kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania – to inaczej kotły turbo (urządzenia gazowe typu C).

Kocioł atmosferyczny czy kondensacyjny?

Główna różnica miedzy kotłem atmosferycznym a kondensacyjnym polega na sposobie spalania paliwa gazowego. W kotle z otwarta komora spalania gaz jest spalany bezpośrednio w komorze kotła bez możliwości odzyskiwania dodatkowej energii. Mówiąc wprost- ilość gazu, która trafia do kotła jest spalana a wytworzona energia przekazywana do instalacji. Powoduje to, że temperatura spalin z takiego pieca jest bardzo wysoka i duża ilość energii jest „wyrzucana” przez komin. Natomiast w kotle kondensacyjnym gaz jest spalany w specjalnym wymienniku ciepła, w którym zachodzi proces kondensacji.

Kondensacja w kotle to skroplenie pary wodnej zawartej w spalinach. Woda jest jednym z produktów spalania, powstaje w efekcie połączenia wodoru zawartego w paliwie z tlenem atmosferycznym. Odparowanie wody pochłania pewną ilość energii uzyskanej dzięki spalaniu, jeśli więc kondensacji nie ma, to ta energia wraz z parą wodną „ucieka” przez komin. Do kondensacji dochodzi, gdy temperatura spalin, w wyniku kontaktu z chłodną ścianką wymiennika ciepła lub komina spadnie poniżej tzw. punktu rosy – dla spalin z kotła gazowego to ok. 55°C. Kondensacja może być zjawiskiem pożądanym, bo para skraplając się oddaje duże ilości ciepła.

Dla efektywnego działania kotła kondensacyjnego bardzo ważny jest kondensacyjny wymiennik ciepła, który ze względu na środowisko jakie panuje podczas kondensacji najlepiej żeby był wykonany w całości ze stali nierdzewnej. Wymienniki aluminiowo- krzemowe już po roku funkcjonowania ulegają silnemu zanieczyszczeniu i musza być systematycznie czyszczone. Niestety może to powodować spadek ich sprawności i generuje koszty eksploatacyjne.

Ostatnio dodane wpisy:

Klimatyzacja w Twoim domu

Doświadczenia ostatnich kilku sezonów letnich w Polsce skłania Nas do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą schłodzić nagrzane pomieszczenia Naszych domów i mieszkań. Lato 2018 roku było…

Ogrzewanie domu kotłem gazowym

Na wstępie warto wyjaśnić, że tak kocioł gazowy jednofunkcyjny i dwufunkcyjny mogą ogrzewać dom oraz podgrzewać wodę. Różnica polega w sposobie ich działania, a tym…
Close Menu