Chat with us, powered by LiveChat

Poradnik

Praktyczne wskazówki przygotowane dla Ciebie

Klimatyzacja w Twoim domu

Doświadczenia ostatnich kilku sezonów letnich w Polsce skłania Nas do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą schłodzić nagrzane pomieszczenia Naszych domów i mieszkań. Lato 2018 roku było jednym z najcieplejszych i słonecznych w Polsce od wielu lat. Rekordowo ciepły kwiecień i maj a potem bardzo upalny lipiec i sierpień dały się Nam wszystkim mocno we znaki. Szczególnie osoby starsze odczuwały trudy bardzo gorących dni i gorących nocy, kiedy temperatura nie spadała poniżej 30 stopni Celcjusza.

Zawsze łatwiej jest zamontować system klimatyzacji w nowo budowanym domu lub mieszkaniu ze względu na większą prostotę poprowadzenie rurociągów i stworzenia systemu odpływu skroplin. Także rozprowadzenie instalacji zasilania jednostek klimatyzacyjnych  i komunikacji pomiędzy nimi stwarza mniejsze ograniczenia w przypadku nowobudowanych domów niż modernizowanych budynków.

Do wyboru mamy wielu producentów. Począwszy od znanych marek po te mniej znane lub niszowe jednak także wysokiej jakości i wydajności, aż po produkty stosunkowo tanie produkowane w Chinach.

Przy wyborze systemu klimatyzacji należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

1. Wybór systemu split czy multi split.

– system klimatyzacji typu split – system 1 do 1 czyli jedna jednostka zewnętrzna obsługuje jedną jednostkę wewnętrzną

– system klimatyzacji typu multi split jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka  jednostek wewnętrznych- tu trzeba zwrócić uwagę na moc jednostki zewnętrznej i sumę mocy jednostek wewnętrznych, tak by system był w pełni wydajny.

-system klimatyzacji typu VRV- rzadko stosowany w domach, znajdujący najczęściej swoje zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej np.:. hotelach

2. Dobór mocy jednostek wewnętrznej do pomieszczenia jest ważnym momentem im wyższa moc jednostki to większa cena. Jeśli dobierzecie zbyt małą moc latem klimatyzacja nie będzie wydajna i komfort chłodu nie zostanie osiągnięty.

3. W systemie split jak i multi trzeba pamiętać o długości rurociągów pomiędzy jednostkami i dodatkowo w systemie multi zalecanej sumie długości rurociągów. Te informacje znajdziecie w instrukcji montażu wydanej przez producenta. Długość rurociągu jaki Instalatorzy położą  w Państwa domu jest kluczowa i determinuje ilość czynnika chłodniczego jaka będzie użyta w instalacji. Pamiętaj- sprawdź kryteria doboru urządzenia, jego mocy i długości rurociągów użytych do wykonania instalacji!

4. Odpływ skroplin z jednostki wewnętrznej – najlepiej by był połączony z systemem kanalizacji ale trzeba pamiętać o montażu syfonów kulowych, aby nie narazić się na nieprzyjemne zapachy z instalacji kanalizacyjnej.. Do syfonów musi być wykonany dostęp dla celów serwisowych.

Podsumowując na rynku mamy do wyboru wielu producentów klimatyzacji i jeszcze więcej  firm instalacyjnych. Jednakowoż wybierając system klimatyzacji i wykonawcę pamiętaj o prawidłowym doborze mocy urządzeń do wielkości pomieszczeń, rodzaju systemu klimatyzacji, możliwościach montażowych,  zalecanej długości rurociągów,  systemie odpływu skroplin  jak także gwarancjach jakie daje Ci producent i wykonawca- i ciesz się komfortem chłodu latem!

Ostatnio dodane wpisy:

Klimatyzacja w Twoim domu

Doświadczenia ostatnich kilku sezonów letnich w Polsce skłania Nas do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą schłodzić nagrzane pomieszczenia Naszych domów i mieszkań. Lato 2018 roku było…

Ogrzewanie domu kotłem gazowym

Na wstępie warto wyjaśnić, że tak kocioł gazowy jednofunkcyjny i dwufunkcyjny mogą ogrzewać dom oraz podgrzewać wodę. Różnica polega w sposobie ich działania, a tym…
Close Menu