Chat with us, powered by LiveChat

Nowości

Bądź na bieżąco z nowościami!

Gaszenie pożaru.

Ochrona przeciwpożarowa budynków drewnianych i zabytkowych

Ochrona przeciwpożarowa budynków drewnianych, zwłaszcza zabytkowych i o dużej wartości historycznej, nastręcza spore trudności. Praktyka pokazała, że nie wystarczy wyposażanie tego typu obiektów w instalacje automatycznej sygnalizacji pożarów, które – choć informują o wystąpieniu zagrożenia, to jednak nie usuwają problemu. Warto też pamiętać, że sama woda ma stosunkowo niską skuteczność gaśniczą, bo przeważająca jej część po prostu spływa po płonącym obiekcie, co generuje dodatkowe zniszczenia. Zdecydowanie lepiej można wykorzystać wodę, rozpraszając jej strumień. Oferowany przez firmę SUPO Cerber Sp. z o.o. system FOG, nie tylko wykrywa, ale i umożliwia gaszenie pożaru mgłą wodną wewnątrz i na zewnątrz obiektów.

Gaszenie pożaru mgłą wodną – stałe instalacje gaśnicze

Instalacje gaśnicze wodne to najbardziej rozpowszechniony sposób na skuteczne gaszenie pożarów, a sama woda wykorzystywana jest w tym celu od zawsze. Badania pokazały, że rozpylenie wody do postaci mikroskopijnych cząsteczek (mgła wodna) ma o wiele skuteczniejsze działanie gaśnicze niż instalacje gaśnicze tryskaczowe lub zraszacze, co trudno przecenić zwłaszcza w ochronie przeciwpożarowej budynków drewnianych i zabytkowych.
– Systemy mgły wodnej niskociśnieniowej pozwalają nie tylko na szybkie odbieranie ciepła ze środowiska pożaru przez powierzchnię kropelek wody i ograniczeniu dostępu tlenu do środka ognia przez powstającą parę. Redukują one także ilość dymu, absorbują zawarte w nim cząstki stałe i wypłukują z niego wiele toksycznych gazów – wyjaśnia Tomasz Knapik z firmy SUPO Cerber Sp. z o.o..

Stałe instalacje gaśnicze mgłą wodną – detekcja

System mgły wodnej FOG firmy SUPO Cerber Sp. z o.o. składa się z czterech podstawowych zespołów. Pierwszym z nich jest zespół detekcji, który obejmuje układ zasilania pneumatycznego wraz ze wskaźnikami ciśnienia, zawór odcinający oraz dwie linie dozorowe wykonane z przezroczystej rurki PCV, która jest wypełniona gazem pod ciśnieniem znamionowym 3-4 bary. Dublowanie linii dozorowej zwiększa niezawodność stałej instalacji gaśniczej i do minimum redukuje ryzyko fałszywego wysterowania urządzenia gaśniczego. Linie dozorowe rozprowadza się wzdłuż biegu dysz rozpylających oraz w miejscach kumulacji ciepła w przypadku zaistnienia pożaru. Taki typ konstrukcji gwarantuje, że nawet gdy ciśnienie nominalne w liniach dozorowych spadnie do 30%, zespół detekcji wciąż będzie działał poprawnie. Do wzrokowej kontroli ciśnienia służą manometry, a ewentualne małe ubytki ciśnienia w linii dozorowej są automatycznie uzupełniane przez zawór sterująco-różnicowy.
Układ zasilania wewnętrznego zespołu detekcji wraz z manometrami i zaworem pięciodrożnym zamontowany jest w sterowniku pneumatycznym Cerber.

Instalacje gaśnicze wodne – zespół zasilania wodnego i pneumatyki

Niezbędnym elementem wodnej instalacji gaśniczej jest zbiornik z wodą.
– Najczęściej ma on pojemność 10 m³, jednak ten parametr każdorazowo dobierany jest do potrzeb danego obiektu – wyjaśnia Tomasz Knapik. – Zapas wody w zbiorniku uzupełniany jest z sieci miejskiej lub innego źródła czerpalnego po uprzednim opróżnieniu hydroforu z gazu – dodaje.
W skład zespołu zasilania wodnego i pneumatyki wchodzi ponadto pompa spalinowa oraz cała armatura towarzysząca, czyli zawory, filtry wodne, wskaźnik poziomu wody ze sterownikiem mikroprocesorowym i systemem monitorującym oraz zbiornik AFFF z układem dozującym. Jako zespół zasilania pneumatycznego użyta jest sprężarka wraz ze zbiornikiem i reduktorem.

 

Ostatnio dodane wpisy:

Gaszenie pożaru.

Ochrona przeciwpożarowa budynków drewnianych i zabytkowych Ochrona przeciwpożarowa budynków drewnianych, zwłaszcza zabytkowych i o dużej wartości historycznej, nastręcza spore trudności. Praktyka pokazała, że nie wystarczy…

Armatura-Baterie

Baterie ekologiczne, oszczędzające wodę – takie określenie coraz częściej będą się pojawiać w katalogach z armaturą, dlatego warto zapoznać się również z tym asortymentem by…

Piec gazowy: jaki wybrać?

Piec gazowy jest najważniejszym elementem całej instalacji grzewczej. A od tego, jaki piec do c.o. (gazowy) wybierzemy, będzie zależeć m.in. wygoda korzystania z ciepłej wody…
Close Menu